• Home
 • Features
 • Pilot project with compostable bags for biodegradable waste has been successful

Pilot project with compostable bags for biodegradable waste has been successful

Pilot project with compostable bags for biodegradable waste has been successful

It seems that civilization flooded hundreds of years of plastic bags on the wane. Pilot project with biodegradable bags based on the substance Ecovio developed by the chemical company BASF, was in Germany Bad Dürkheimu success.

Závery hovoria jasne: vrecká s prímesou Ecovio sa nielen rozpadnú do troch týždňov, ale taktiež, čo je rovnako dôležité vzhľadom ku kvalite pôdy, nedôjde ani k žiadnej zmene v kvalite a obsahu kompostu.

„Trojmesačný pilotný projekt mal ukázať, ako obyvatelia vnímajú vrecká s prímesou Ecovio a ako sú s nimi spokojní. Podstatné pre nás ale predovšetkým bolo, či ostane zachovaná kvalita kompostu v Bad Dürkheime, keď obyvatelia budú používať naše vrecká,“ povedal Jens Hamprecht, zodpovedný za globálnu stratégiu a inovačný manažment v spoločnosti BASF, divízia špecializujúca sa na obchod s plastmi.

Analýza ukázala, že kvalita kompostu po projekte zostala nezmenená. Vrecká z Ecovio FS nemali žiadny vplyv na vlastnosti kompostu. Pevnosť, obsah vody a soli, hodnota pH, živiny, podiel organických substancií a ďalšie súčasti kompostu zostali nezmenené. Taktiež opticky nedošlo k žiadnej zmene. „Už po troch týždňoch sa v komposte nenašli žiadne zvyšky fólie s Ecovio,“ povedal Frank Schwarz z Veolia Umweltservice, nezávislej odbornej organizácie dohliadajúcej na priebeh baddürkheimského experimentu. Georg Kosak z ďalšej dozornej organizácie, z IBK-Solutions, dodáva: „Naše analýzy ukázali, že použité Ecovio je úplne bezproblémové.“

vrecko 
  
Podľa následného prieskumu je zrejmé, že spokojnosť je i na strane obyvateľov. Takmer 90% z nich sú s vreckami z Ecovia spokojní. Pre viac ako polovicu sú vrecká veľkým pomocníkom pri zbere biologického odpadu.

Viac biomasy
Obrovskou prednosťou je, že odpadové spoločnosti nemusia pri recyklácii oddeľovať odpad od odpadkových vreciek. Vrecká sa stanú spoločne s bio-odpadom cenným kompostom, vodou a oxidom uhličitým. Tzv. miera nesprávnej recyklácie či, inak povedané, podiel nechcenej, pôvodnej látky, sa použitím biologicky rozložiteľných vreciek nezmenila.

Biologicky rozložiteľné materiály: Ecovio a Ecoflex
Materiál Ecovio® FS je novým produktom spoločnosti BASF. Materiál je založený na látke (polyester) Ecoflex® a PLA (kyselina polymliečna) získavanej z kukuričného škrobu. Kombináciou oboch látok tak boli vrecká z pilotného projektu v Bad Dürkheimu vyrobené z viac ako 50 % z obnoviteľných zdrojov. Ecovio, podobne ako bio-odpad, je odbúravaný za pomocou enzýmov. Pri odbúraní látky je rozhodujúca štruktúra molekuly, nie pôvod suroviny. Na konci procesu kompostovania mikroorganizmy premenia vrecká úplne na oxid uhličitý, vodu a biomasu.  

 • autor:
 • Silvia Tajbliková, BASF spol. s.r.o.


  You might also be interested   

  Latest Classifieds

  Upcoming Events

  Branch Dictionary