• Home
 • Features
 • Folding plastic Příbor Primus Folding Sporka-tip on vacation with batohem

Folding plastic Příbor Primus Folding Sporka-tip on vacation with batohem

Folding plastic Příbor Primus Folding Sporka-tip on vacation with batohem

Primus Swedish company within the enlarged range of recently introduced a few of products and accessories for outdoor cooking. Among over all and a small trifle, which is a plastic folding Příbor 'two (three) in one ", so called. Sporka. Sporka suggestions that the phrase has no precise Czech translation. The combination the synonymem for lžíce and forks (and eventually knives). It is not a new thing back. Among U.S. patents Locate patent there is possible to Mr Francis Sporka of 1874. Jigsaw Primus (Primus Folding whole Call Sporka) is made of durable polycarbonate safety and health. Her weight is just 12 g. It is then literally lightweight as Pirko.

K rozložení příboru stačí rozklapnout obě části tak, aby došlo k slyšitelnému zacvaknutí plastového zobáčku jednoho dílu za hranu dílu druhého. V tomto stavu získáváme na jedné straně lžíci a na straně druhé vidličku. Vidlička je na jedné své hraně opatřena ozubením a je tak použitelná i jako nůž (spíše nouzově na porcování a nikoliv vážné krájení). Zcela určitě vás bude zajímat, jestli je fixace příboru zobáčkem ve složeném stavu dostatečná a jakou trvanlivost má tento „zobáčkový“ mechanismus. To samozřejmě zajímalo i mě. S příborem si již nějaký ten měsíc pohrávám a zatím je zcela funkční. Plast je odolný a nechá si leccos líbit. Na konci plastového zobáčku je stále viditelný malý „otřep“. Ten je tam podle mého schválně ponechán již od výroby a na základě svých dosavadních zkušeností s tímto výrobkem se domnívám, že jeho přítomnost nebo nepřítomnost nemá na funkci fixačního mechanismu podstatný vliv. Fixace ve složeném stavu vydrží i relativně silný tlak na příbor (viz naše video), ale při o něco silnějším zatlačení dojde již k vycvaknutí fixačního zobáčku. Každopádně při jídle a běžném používání k samovolnému rozložení (vycvaknutí) nedochází.

Příbor padne celkem dobře do ruky. Vidlička je dostatečně ostrá, překvapivě stejně tak i boční ozubení vidličky (provizorní nůž). Objem lžíce představuje zhruba 4/5 objemu běžné kovové lžíce. Vždy zde samozřejmě bude otázka trvanlivosti fixačního mechanismu. Ovšem vzhledem k poměru cena/výkon ji není třeba nějak složitě řešit. Skládací příbor Primus Folding Spork neaspiruje na plnohodnotný příbor, ale poslouží všude tam, kde potřebujeme ušetřit místo nebo hmotnost a kde nám nevadí spokojit se na pár dní s touto funkční náhražkou.

foto: Petr Macháček a Primus  

 • autor:
 • Petr Macháček, © Svět outdooru

  Pictures  You might also be interested   

  Latest Classifieds

  Upcoming Events

  Branch Dictionary