• Home
  • News
  • Established Slovakia, Taiwan Chamber of Commerce

Established Slovakia, Taiwan Chamber of Commerce

  • 19.07.2011

Newly formed Chamber sets out to improve conditions for business, attract new investment as well as to promote trade between the two countries.

Vo štvrtok 14.júla sa v Bratislave konalo zakladajúce stretnutie Slovensko-Taiwanskej Obchodnej Komory za účasti top manažérov všetkých zakladajúcich členov medzi ktoré patria taiwanské firmy (AU Optronics, Foxconn, Delta Electronics, Eson, China Airlines, Eva Air) spolu s Taipei Representative Office, agentúrou SITA a Úniou pre malé a stredné podnikanie. Novovzniknuté predstavenstvo si zvolilo zo svojich radov svojho prezidenta, ktorým sa stal na obdobie dvoch rokov predstaviteľ AU Optronics LiCheng Lu, tajomníka komory a čestného prezidenta.

Myšlienka vytvorenia obchodnej komory vznikla začiatkom roka na základe neustále prehlbujúcej sa spolupráce medzi Slovenskom a Taiwanom. Jej najväčším dôkazom sú investície taiwanských firiem na Slovensku v celkovej hodnote 450 mil. EUR, ktoré priniesli niekoľko tisíc pracovných miest. Promotérom tejto myšlienky sa stala Taipei Representative Office na čele s reprezentantom p. Nan-Yang Lee, ktorá svojou podporou zabezpečila plynulý proces vytvorenia komory. Procesu formovania dopomohla aj otvorená komunikácia so Slovensko-Taiwanskou parlamentnou skupinou vedenou poslancom Ivanom Štefancom (SDKÚ-DS).

Medzi hlavné ciele komory patrí zlepšovať podnikateľské prostredie, zastupovať taiwanské investície na Slovensku, vytvárať podmienky na príchod nových investorov a prepojiť malé a stredné podnikanie medzi oboma krajinami, aby aj slovenské firmy sa mohli lepšie uplatniť na ázijskom trhu. Spolupráca medzi oboma krajinami má veľký potenciál, ktorý sa komora spolu so svojimi partnermi bude snažiť napĺňať.

Slovensko ako prvá krajina z EÚ podporila zrušenie vízového režimu s Taiwanom a umožnila tým rozkvet turizmu. V neposlednom rade medzi deklarované ciele komory patrí aj interkultúrna výmena. Taiwan dlhodobo podporuje prostredníctvom dotácii a darov slovenské školy a nemocnice (minulý rok daroval viac ako 20 000 EUR), pomohol zrealizovať na Slovensku tento rok už tretiu free-wifi zónu a je to prvá krajina, ktorá otvorila svoj stánok na Pohode.

www.webnoviny.sk »

 

 

  • autor:
  • webnoviny.sk
 

Latest Classifieds

Upcoming Events

Branch Dictionary