• Home
  • Features
  • Představení společnosti RONAS - precizní nástrojárny a lisovny plastů

Představení společnosti RONAS - precizní nástrojárny a lisovny plastů

Představení společnosti RONAS - precizní nástrojárny a lisovny plastů

RONAS (Ro-žnovská nás-trojárna) vznikl v roce 1992 odloučením z koncernu Tesla. Dynamický rozvoj, který následoval, se stal trvalým rysem této firmy. Změny trhu vedly ke změnám zaměření podniku, který v dnešní době vyrábí především formy na zpracování plastů.

Rožnovský RONAS je ryze česká firma vlastněná třemi spolumajiteli, jejíž obrat se v loňském roce rovnal 229 mil. Kč.

V roce 1949 byla v Rožnově pod Radhoštěm založena nástrojárna pro zajištění elektrotechnické výroby v rozvíjejícím se podniku TESLA. Koncern TESLA Elektronické součástky, který v Rožnově vyráběl nejdříve černobílé a později barevné televizní obrazovky a další elektronické součástky, zaměstnával v době největšího rozmachu až 8500 pracovníků. Z původního podniku vzniklo privatizací 14 firem. Jednou z nich byla i firma RONAS s.r.o. Společnost posléze vybudovala lisovnu plastů, nejdříve za účelem zkoušení forem, ale postupně také pro sériové lisování.

Ronas_forma 


Kompletní servis

Návazně došlo i k novému organizačnímu uspořádání firmy, které vychází z činností dvou výrobních divizí, nástrojárny a lisovny, podporovaných společnými útvary. Toto propojení umožňuje nabízet zákazníkům kompletní služby - konstrukci, výrobu a optimalizaci forem a nástrojů, výrobu zkušebních výlisků, sériovou výrobu výlisků z plastů, montáž plastových a kovových dílů a na závěr údržbu a opravy výrobních forem a nástrojů.

Ronas vyrábí vstřikovací formy pro termoplasty s maximálními rozměry 800x600x600 mm a s váhou do 2,5 t. Firma dále zhotovuje střižné a tvarovací nástroj na plechy s tloušťkou do 3 mm a maximálních rozměrů 600x1300 mm. Rožnovský výrobce také produkuje přesné strojní díly a součásti a technické výlisky vstřikováním z termoplastů s váhou do 1 kg.

Ve firmě postupně stoupá podíl výroby pro automobilový průmysl a v současnosti tvoří převážnou část výrobního sortimentu. Ronas zhotovuje technické díly do interiéru aut (součásti palubní desky), díly do palivových systémů a díly do exteriéru (ostřikovací trysky). Výroba plastových dílů pro elektrotechnický průmysl představuje druhou největší část aktivit moravského výrobce, který zhotovuje stykače, ovladače, vypínače a další součástky. Společnost Braun je zákazníkem v odvětví spotřebního průmyslu a český dodavatel pro ni vyrábí mezi jinými součásti do holicích strojků, držáky zubních kartáčků a krabičky na dentální nitě. Ronas hledá nové možnosti pro optimální rozložení svého výrobního sortimentu. Nové obory, do kterých by chtěl proniknout, zahrnují zdravotnictví, lesní technika a mechanizace a stavební průmysl.

Ronas_Layout 


All in One

Výrobky značky Ronas jsou dobře rozeznatelné a vyznačují se vysokou kvalitou zpracování. Podnik je flexibilní a pružně reaguje na změny požadavků trhu. Díky svému posunu od výroby jednoúčelových zařízení k výrobě složitých forem a specifických technických výlisků společnost nyní operuje v odvětví, ve kterém existuje menší množství konkurenčních firem. Podnik nabízí svým zákazníkům kompletní služby ,Všechno v jednom' a je schopna uskutečnit celistvý projekt od konstrukčního zadání až po hotový výlisek a jednoduchou montáž. Firma je obzvláště úspěšná v poskytování komplexních služeb ve výrobě technických výlisků do palivových systémů i přes to, že v této oblasti platí přísné požadavky na výrobu. V březnu 2003 podnik získal od vládní agentury Czechinvest prestižní ocenění „Subdodavatel roku" v kategorii strojírenství, když se umístil na třetím místě v soutěži firem z celé České republiky. Rožnovský výrobce se stále soustředí především na český trh a jeho zahraniční zákazníci sídlí ve Francii a v Německu.

V Rožnově p. Radhoštěm operují dvě výrobní profi centra. Lisovna obsahuje 29 vstřikovacích lisů a další zařízení na kontrolu kvality. V letech 2005 a 2006 management obnovil vybavení lisovny v hodnotě 100 mil. Kč. Management hodlá zvýšit výrobní kapacitu nákupem dalších lisů a dále rozšírit nabídku o vícekomponentní lisování a potisk, který je zákazníky žádaný. V nejbližším období bude vedení také investovat do zlepšení automatizace lisů. V nástrojárně pracuje 9 CNC obráběcích strojů a vedení zde zvýší produktivitu zavedením automatizovaných systémů CAD CAM, které prostřednictvím informačního systému propojí technickou přípravy výroby s výrobou samotnou. Firma je držitelkou certifikátů ISO 9001, ISO/TS 16949 a má standardní postupy v ochraně životního prostředí v souladu s normou ISO 14001.

Ronas je tradiční firma s konzervativnějším přístupem k obchodu, která každoročně prezentuje svůj sortiment výrobků na veletrzích pro výrobce ve strojírenském a plastikářském oboru ve Francii a v Německu. Tak jako v minulosti i dnes využívá tyto akce nejen k představení vlastních aktivit, ale rovněž k porovnávání výsledků a předávání nových poznatků v materiálech nebo technologiích s ostatními vystavovateli.

V letech 2009 a 2010 management organizoval vzdělávací program s podporou evropských sociálních fondů pro 200 zaměstnanců (celkový počet zaměstnanců je 226), který představoval investici ve výši téměř 3 mil. Kč. Vzdělávání probíhalo ve dvou úrovních. Pracovníci obchodu, jakosti, IT a konstrukce si zvyšovali svou odbornost, zatímco manažeři prohlubovali své manažerské osobnostní schopnosti a dovednosti. Vedení pokračuje ve vzdělávání svého týmu a věnuje značné prostředky a čas na tuto oblast i s pomocí personálních poradců, kteří pomáhají zlepšovat komunikaci, odborné dovednosti a motivaci ve společnosti.

Moravský RONAS si klade za cíl zůstat uznávaným a vyhledávaným výrobcem precizních nástrojů a plastových výlisků s nejkratšími dodacími lhůtami na světovém trhu.

  • autor:
  • red.
  • KOH-I-NOOR MACHINERY a.s.

    KOH-I-NOOR MACHINERY a.s.

    Development and production of tools, injection molds, blow molds, plastic injection, blow molding machines for plastics, headlights, technical parts and moldings.You might also be interested 

Latest Classifieds

Upcoming Events

Branch Dictionary