PlasticPortal.eu - daily updated portal for the plastics and rubber

News
Possibilities of obtaining a grant in the Slovak Republic

17.01.2018 | Newsletter - January 2018.

COBA received supplier award for the second time

15.01.2018 | COBA was recently invited to a meeting of AGC - AGC Automotive Supplier Day suppliers in Belgium.

NEWMATEC 2018 in just two months in Tale

12.01.2018 | Automotive Industry Association of the Slovak Republic invites you to the 4rd Annual Conference NEWMATEC.

Conference Molds and Plastics 2018

10.01.2018 | Company JAN SVOBODA s.r.o. invites you to the 9 edition of the traditional conference Plastics and Molds 2018 which takes place in a pleasant atmosphere at Maximus Resort (Hrázní 327 / 4a, 635 00 Brno).

Position sensors MTS for industrial use

08.01.2018 | Reliable and intelligent position sensors for industrial use from the company MTS Sensors.

 
Translation dictionary
Portal LAWS AND STANDARDS
Portal LAWS AND STANDARDS
Current in legislation
Harmonized standards in October 2017

18.12.2017 | In the Official Journal of the EU were to October 2017 published the following titles and references of harmonized standards:

Of Act no. 79/2015 Z.z. about waste - an amendment

11.12.2017 | Amendment no. 292/2017 of Act No. 79/2015 Coll. on waste takes effect from 1.1.2018 until 31.12.2022.

Content of PAH in articles and toys

03.07.2017 | The ECHA website is a new call for submission of comments and evidence on the PAH content listed in REACH item 50 of Annex XVII on articles and toys.

The new amendment to Regulation No. 10/2011 (PIM regulation) on plastic materials and articles intended to come into contact with food

31.05.2017 | Commission Regulation No. (EU) 2017/752 amends and corrects the PIM regulation on plastic materials and articles intended to come into contact with fo ...

 
Newsletter
CAPTCHA Image
 
Home > Featured Articles > UHAL: Glowforge a laser at a good price?
UHAL: Glowforge a laser at a good price?
 
 
UHAL: Glowforge a laser at a good price?

UHAL: Glowforge a laser at a good price?

In this article we discuss the Glowforge phenomenon in detail. In the past year, the Glowforge project started the startup scene. It has a small sensation and at first glance it looks like Glowforge has invented a revolutionary novelty.

Je pravda, že videoprezentácia je spravená úžasne a profesionálne a tých, ktorí zatiaľ nemajú s laserom skúseností presvedčí, že nie je nič jednoduchšie ako Glowforge a výrobcovia laserov, ktorí sú na trhu 20-30 rokov zaspali dobu. Je pravda, že všetko čo vidíte na videu sa dá jednoducho na laseri vyrábať. Musíte mať však laser, ktorý je kvalitný ale spĺňa aj bezpečnostné predpisy.

Isto tušíte, že Glowforge vyzerá až tak dokonale, že v tom musí byť nejaký háčik.


Čo to je vlastne Glowforge laser z technického hľadiska?

Konštrukčne je Glowforge vlastne jednoduchá laserová gravírka, ktorú v Číne kúpite za 700-800 dolárov napr. WK40.  Nič viacej a nič menej.

Čínsky laser WK40  
  Obr. 1. Čínsky laser WK40  


Je to vlastne čínska gravírka s vylepšeným ovladacím software v krajšej krabici. Ináč je skoro všetko to isté. Kvalita resp nekvalita gravírovania je veľmi podobná.


Porovnajme si tieto dva výrobky:

Pohybový mechanizmus – jednoduché vedenie plastové kolieska sa odvaľujú po kovovej koľajničke. Pohon tvoria lacné jednoduché krokové motory.

Vnútro Glowforge – vidno vedenie, krokový motor a sklenenú trubicu  
   Obr. 2. Vnútro Glowforge – vidno vedenie, krokový motor a sklenenú trubicu  

Trubice majú rovnaké - sklenené, vodou chladené. Kvalita laserového lúča je nízka. Glowforge tvrdí, že si ich dáva vyrábať na mieru, ale stále su to sklenené trubice so svojími technickými obmedzeniami a kvalita gravírovania určite nebude oveľa lepšia. Sú však drahšie. Majú stáť do 500 dolárov, pričom podobnú čínsku trubicu kúpite za cca 150 dolárov. Tvrdia, že bude mať životnosť až dva roky. O tom však silne pochybujem, pretože máme skúsenosti so sklenenými trubicami a ich životnosť je cca 3 až 9 mesiacov. Životnosť trubice je závislá aj od toho, koľko hodín a akým výkonom pracujete. Ak pálite stále na 100 % trubica vydrží omnoho kratšie ako keď ju šetríte. Glowforge ešte nemala možnosť si svoje tvrdenia overiť v praxi, pretože prvé trubice vyrobili v jeseni roku 2015.

Čo však Glowforge spravil dobre, je to, že umiestnil trubicu na rameno X a nie je pevne zabudovaná do zadnej časti stroja ako je to bežné pri čínskych laseroch. Vďaka tomu ľahšie zoradíte zrkadielka od trubice k šošovke. Keďže je trubica chladená vodou vychádzajú z nej dve hadičky a neviem ako spoľahlivo majú vyriešené ich uloženie a ich neustále ohýbanie pri pohybe ramena.

Chladenie trubice riešia Číňania vedrom s vodou a malým čerpadielkom, ktoré je vedľa lasera. Glowforge to spravil tak, že zabudoval malú nadržku na vodu do stroja a chladí ju peltierovými článkami. Vyzerá to síce lepšie ale chladenie bude určite nedostatočné ak budete na laseri rezať dlhšie ako 10 minút bez prestávky, trubica sa bude prehrievať. Okrem straty výkonu sa podstatne zníži jej životnosť.

Chcem vyzdvihnúť u Glowforge ich ovládací software. Je veľmi intuitívny a jednoduchý. Má však jednu nevýhodu. Funguje len online, teda pripojíte sa cez internet k aplikácií a tak ovládate laser. Keď vám vypadne internetové spojenie alebo je veľmi pomalé nie ste schopní ovládať váš laser.

Glowforge ponúka dva modely laserov. Basic a Pro. Model Pro má oproti modelu Basic otvárateľný predný aj zadný panel (kvôli tomu je však zaradený do triedy Class 4 a obsluha musí nosiť ochranné okuliare), má vyšší výkon a má v spodnej časti akúsi filtráciu.

Hovorím akúsi, lebo má veľmi malé rozmery a teda malý objem odsávania, tada jej účinnosť bude asi veľmi nízka a ak budete rezať drevo dlhšie ako 10 minút, tak asi nebude stíhať…

PRO verzia.V spodnej, asi 10 cm vysokej podstave je umiestnený odsávací ventilátor a filtre…  
   Obr. 3. PRO verzia. V spodnej, asi 10 cm vysokej podstave je umiestnený odsávací ventilátor a filtre.  

Navyše malé filtre, ktoré používa, nie sú najlacnejšie. Cena má byť okolo 250 dolárov. Pre porovnanie, profi filtrácia BOFA AD 350 má Heppa filter tak veľký ako polovica celého lasera Glowforge a stojí len 89 euro. Pozrite náš eshop http://www.uhaleshop.sk/filtracia/1124-bofa-ad-350-prachovy-filter.html


Bezpečnosť Glowforge

Laserový lúč je vlastne plameň a preto skriňa lasera musí byť odolná voči ohňu a teplu, lebo stále tu existuje možnosť vznietenia kúskov materiálov, ktoré spadli pod rezaciu mriežku a pri rezaní akrylu by sa mohli vznietiť plyny, ktoré sa uvoľňujú pri rezaní, hlavne keď je slabé odsávanie. Požiar vo vnútri lasera je pomerne bežná vec aj keď laser obsluhuje skúsená obsluha.

Problém vidím v tom, že krytovanie stroja je vyrobené z plastu. Neviem, aký je to typ plastu ale vyzerá to na polykarbonát alebo ABS. Sú to síce ohňuvzdorné plasty ale len určitý čas a nie sú veľmi odolné voči teplu. Vysokým teplom sa zdreformujú a aj keď nehoria stále tlejú a uvoľňuje sa z nich nich štipľavý dym. No povedzte pravdu, dali by ste Glowforge na hranie Vaším tínedžerom v detskej izbe? Lebo videoprezentácia vyzerá tak, že ho používate doma ako obyčajnú tlačiareň a obsluhujú ho aj deti...

Všetci seriózni výrobcovia laserov (a aj všetci v Číne) vyrábajú kryty z plechu. Sú na to veľmi prísne normy, ktoré musia splniť a plastové kryty jednoducho nevyhovujú. Neviem, či firma Glowforge už má všetky bezpečnostné certifikáty a či spĺňa aj európsky CE certifikát, ktorý je v tomto smere dosť prísny. Myslím, že je to jeden z problémov, prečo firma stále odkladá sériovú produkciu.


Predpoveď odborníka:

Glowforge je revolučný v tom, že dokázal spropagovať laserové gravírovanie širokým masám, ukázal smer ako by sa mal vylepšiť ovládací software a načrtol ďalšie nápady ako by mali vyzerať lasery. Ak budú súčasní výrobcovia laserov dostatočne múdri, vezmú si z toho poučenie a zakomponujú tieto nápady do svojich výrobkov, a tak získajú ďalších zákazníkov – domácich užívateľov. Keď sa im to podarí a dokážu cenu priblížiť ku Glowforge, tak Glowforge nemá dlhú životnosť.


Je cena naozaj výhodná?

Basic model by sa mal v budúcnosti predávať za cca 4000 dolárov + doprava do SR alebo ČR + clo a poplatky tak dostaneme cenu cca 6000 Euro + DPH. Za túto cenu dostanete čínsky laser s ďaleko lepšou konštrukciou a vǎčšou pracovnou plochou. Alebo doplatíte cca 2000 euro a dostanete profi laser Epilog Zing s RF kovovou trubicou so životnosťou cca 5 až 7 rokov a s neporovnateľne lepšou kvalitou gravírovania a oveľa vǎčšou gravírovacou rýchlosťou.

Pro model bude stáť cca 8000 dolárov a má v cene aj pomerne malú slabú filtráciu. S dovozom a preclením ste na cene okolo 9000 eur. Ak doplatíte len 700 eur tak dostanete už Epilog Zing s profi filtráciou BOFA AD 350.

ZING laser  
   

Výkonnostný rozdiel medzi Glowforge PRO a Epilog Zing je ako medzi kosačkou na trávu a Škodou Octávia.


Základné fakty:


 • max hrúbka materiálu je 12 mm, po vybratí rezacej mriežky je to + 25 mm
 • prac plocha 12 x 20″ (305 x 508 mm)
 • laserová trubica 850 mm je uložená na ramene a pohybuje sa s nim
 • ovládacie rozhranie je web aplikácia uložená na cloude. Musíte byť pripojený na internet
 • je veľmi jednoduchá
 • zaujímavá vychytávka je kamera na čelnom skle zospodu, tá sníma pracovnú plochu a grafiku umiestňujete do reálneho náhľadu, vie tiež presne orezávať nakreslený motív
 • basic model ma 40 W trubicu a je nutné externé odsávanie s vývodom vonku cez stenu, nemá kompresor,
 • Pro model má 45 W trubicu a mini filtráciu v spodnej časti – veľmi malé filtre a slabý odťah, asi ich bude nutné veľmi často meniť
 • problém chladenia laserovej trubice – pri dlhšom rezaní bude asi problém s prílišným teplom, trubica je chladená peltierovým článkom, preto chladenie nestíha ak sa dlhšie reže
 • bezpečnostný problém: keďže nemá ofuk a slabý odťah, je tu riziko vznietenia a plastová konštrukcia krytov nie je veľmi ohňu odolná
 • laserové trubice majú mať životnosť 2 roky a majú stáť do 500 USD
 • filtre vo filtrácii sú dosť malé a majú stáť do 250 USD
 • technické parametre https://glowforge.com/tech-specs


Všetky informácie o technických parametroch a cenách boli čerpané z oficiálnych prameňov firmy Glowforge.

Viac info na www.uhal.sk

28.12.2017
autor: UHAL trade s. r. o.
 
 
 
 
 
Recommend article Print article Back
 
 

Back


 
Latest ads

Buy | PP regrind
17.01.2018

 
 
 
 

Buy | PC, PMMA, PC/ABS
15.01.2018

 
 

Buy | PC metalized
15.01.2018

 
 

Sale | Regrind PS trays
15.01.2018

 
 

Sale | Regrind PP boxes
15.01.2018

 
 

Sale | Regrind PET trays
15.01.2018

 
 

Sale | Regrind HDPE trays
15.01.2018

 
 
 
Exhibitions
EcoWASTE 2018

15.01.2018 | EcoWASTE is a new international platform that brings together leading local and international professionals from the recycling sector in the Middle East.

Automotive Lightweight Technology Expo 2018

17.01.2018 | Japan's Only Exhibition Specialised in Automotive Lightweight Technologies! -The Best Place to Meet Automotive Engineers from All Over the World-

Saudi Plastics and Petrochem 2018

21.01.2018 | International Trade Exhibition for plastics and petrochemicals.

Interplastica 2018

23.01.2018 | Fair for plastics technology.

EXPOSHOP 2018

25.01.2018 | Exhibition of machines and technologies for business.

Danubius Gastro 2018

25.01.2018 | 25. international Fair of Gastronomy Danubius Gastro.

Gastropack 2018

25.01.2018 | Exhibition of Packing Materials and techniques.

SamuPlast

31.01.2018 | Exhibition of excellence for technology, machinery and plastic materials.