PlasticPortal.eu - daily updated portal for the plastics and rubber

News
S&P upgrades MOL‘s long-term credit rating to BBB- investment grade with stable outlook

24.11.2017 | MOL Plc. has been upgraded to BBB- investment grade long-term credit and issuer rating with stable outlook by Standard and Poor’s (“S&P”).

Plastex company has a new fresh website

22.11.2017 | Plastex provides a comprehensive supply of packaging foils and ensures the whole process from the design of the packaging.

Better production planning to meet the deadlines

20.11.2017 | Are you familiar with this? You stand in the morning before asking questions: What do we have to do today? Will we get it? Do we have all the material? Will we need co-operation? Are we equipped enough machines?

Fast and accurate calculation

15.11.2017 | We often hear similar statements in companies: "We have accurate calculations " and "We calculate quickly and flexibly " - But reality is many times different ...

PlasticPortal.eu Sponsor of Modeling Competition Prize of the Mayor of Nitra 2017

13.11.2017 | Last month, the largest modeling competition in the region, dedicated to plastic and paper modeling, took place in Nitra.

 
Translation dictionary
Portal LAWS AND STANDARDS
Portal LAWS AND STANDARDS
Current in legislation
Content of PAH in articles and toys

03.07.2017 | The ECHA website is a new call for submission of comments and evidence on the PAH content listed in REACH item 50 of Annex XVII on articles and toys.

The new amendment to Regulation No. 10/2011 (PIM regulation) on plastic materials and articles intended to come into contact with food

31.05.2017 | Commission Regulation No. (EU) 2017/752 amends and corrects the PIM regulation on plastic materials and articles intended to come into contact with fo ...

Public consultation on the rules of the producer's liability for damage caused by a defective product

10.04.2017 | The European Commission has launched on its website a public consultation on the rules of the producer's liability for damage caused by a defective pr ...

Medical devices - Quality management systems

07.12.2016 | Standard for Medical devices - Quality management systems - Requirements for regulatory purposes, in December 2016.

 
Newsletter
CAPTCHA Image
 
Home > Featured Articles > MOL already has all the licenses for a strategic investment in the Polyol project
MOL already has all the licenses for a strategic investment in the ...
 
 
MOL already has all the licenses for a strategic investment in the Polyol project

MOL already has all the licenses for a strategic investment in the Polyol project

Following the conclusion of contracts with Evonik and ThyssenKrupp for the production of propylene oxide in July 2017, the MOL Group has reached a new milestone in strategic investment.

Ďalšia zmluva, podpísaná s thyssenKrupp Industrial Solutions (Thajsko) Ltd., zabezpečí Skupine MOL technológiu výroby polyéterpolyolov a propylénglykolov z propylénoxidu.

Kontrakt zahŕňa nákup technologických licencií a procesnej architektúry výrobných jednotiek, vyrábajúcich polyéterpolyoly a propylénglykoly z propylénoxidu. Po ukončení investície sa Skupina MOL stane kľúčovým výrobcom polyéterpolyolov a propylénglykolov v  strednej Európe.

Technológia Polyol od spoločnosti thyssenKrupp má najmodernejší dizajn Jet Reactor, ktorý garantuje najvyššiu dostupnú bezpečnosť, kvalitu, prevádzkovú spoľahlivosť, flexibilitu a produktivitu. Komplexný inžiniering, vrátane testovania produktov, dodá výskumné a vývojové centrum oleochemikálií thyssenKrupp v Thajsku. Zmluva zahŕňa aj predbežnú dohodu so spoločnosťou thyssenKrupp o dodávke a inštalácii výrobnej jednotky polyéterických polyolov.

Skupina MOL v súlade so svojou Stratégiou 2030 urobila v petrochemickom hodnotovom reťazci ďalší krok k výrobe polotovarov a špecializovaných chemických produktov. Stane sa tak poprednou chemickou skupinou v strednej a východnej Európe. Polyéterpolyoly, ktoré slúžia ako vstupná surovina pre výrobu polyuretánovej peny, sú hlavným smerom rozvoja Skupiny MOL v oblasti petrochémie, pretože majú široké využitie v automobilovom, stavebnom, obalovom a nábytkárskom priemysle. Po ukončení tejto významnej investície sa spoločnosť MOL stane jediným integrovaným výrobcom polyolov v strednej a východnej Európe.

Polyol  
   

Propylénglykoly, ktoré sú ďalšou produktovou líniou projektu Polyol, sú derivátmi propylénoxidu, ktoré vyrába väčšina popredných výrobcov propylénoxidu. Propylénglykoly sa vyznačujú širokou škálou použitia, vrátane výroby nenasýtených polyesterových živíc (UPR) či hygienických a farmaceutických výrobkov.

Podpísaním tejto zmluvy si Skupina MOL zabezpečila technologické licencie a technické zdroje pre všetky výrobné jednotky projektu Polyol. Zmluvy podpísané v júli sa týkali nákupu technologických licencií a výrobných balíkov pre HP-PO (peroxid vodíka – propylénoxid) technológiu výroby propylénoxidu.


O Skupine MOL

Skupina MOL je integrovaná medzinárodná ropná a plynárenská spoločnosť so sídlom v Budapešti v Maďarsku. Je aktívna vo viac ako 30 krajinách, s 25-tisícovým dynamickým medzinárodným tímom a skúsenosťami a výsledkami, ktoré získala v priemysle za uplynulé storočie. Prieskumné a ťažobné aktivity MOL sú založené na viac ako 75-ročných skúsenostiach v oblasti uhľovodíkov. V súčasnosti sú výrobné aktivity sústredené v 8 krajinách a aktíva na vyhľadávanie prírodných zdrojov sú dostupné v 13 krajinách. Skupina MOL prevádzkuje štyri rafinérie a dva petrochemické závody v rámci integrovaného riadenia dodávateľského reťazca v Maďarsku, na Slovensku a v Chorvátsku. Vlastní tiež sieť 2000 čerpacích staníc v 10 krajinách strednej a juhovýchodnej Európy.

25.10.2017
autor: SLOVNAFT, a. s.
 
 
 
 
 
Recommend article Print article Back
 
 

Back


 
Latest ads

Buy | Regrind ABS and PS wihte
22.11.2017

 
 
 
 

Sale | PPC regranulate
20.11.2017

 
 

Buy | Regrind ABS natur
20.11.2017

 
 
 

Sale | ABS black regrind
17.11.2017

 
 

Sale | ABS grey regrind
17.11.2017

 
 

Sale | GRIVORY regrind grey
17.11.2017

 
 
 
Exhibitions
DMP 2017

28.11.2017 | 18th China International Mould, Metalworking, Plastics, Packaging & Rubber Exhibition.

Plast Eurasia 2017

06.12.2017 | 27. international Istanbul plastics industry fair

FESPA Eurasia 2017

07.12.2017 | FESPA Eurasia is the leading event in the Eurasian region, covering screen and digital wide format, textile printing, garment decoration and signage.

Arabiamold

11.12.2017 | Arabiamold is the only event of its kind in Middle East catering to Mould, Die & Tool industry.

PLASTIVISION ARABIA

11.12.2017 | Plastivision Arabia plastics trade fair for plastics, printing and packaging.

Erbil 5P

14.12.2017 | Platform serving plastics, petrochemicals, printing, packaging and paper eager markets of Iraq and its emerging neighboring states all-at-a -time.

Plastics Vietnam 2018

10.01.2018 | International plastic exhibition.

EcoWASTE 2018

15.01.2018 | EcoWASTE is a new international platform that brings together leading local and international professionals from the recycling sector in the Middle East.