PlasticPortal.eu - daily updated portal for the plastics and rubber

News
S&P upgrades MOL‘s long-term credit rating to BBB- investment grade with stable outlook

24.11.2017 | MOL Plc. has been upgraded to BBB- investment grade long-term credit and issuer rating with stable outlook by Standard and Poor’s (“S&P”).

Plastex company has a new fresh website

22.11.2017 | Plastex provides a comprehensive supply of packaging foils and ensures the whole process from the design of the packaging.

Better production planning to meet the deadlines

20.11.2017 | Are you familiar with this? You stand in the morning before asking questions: What do we have to do today? Will we get it? Do we have all the material? Will we need co-operation? Are we equipped enough machines?

Fast and accurate calculation

15.11.2017 | We often hear similar statements in companies: "We have accurate calculations " and "We calculate quickly and flexibly " - But reality is many times different ...

PlasticPortal.eu Sponsor of Modeling Competition Prize of the Mayor of Nitra 2017

13.11.2017 | Last month, the largest modeling competition in the region, dedicated to plastic and paper modeling, took place in Nitra.

 
Translation dictionary
Portal LAWS AND STANDARDS
Portal LAWS AND STANDARDS
Current in legislation
Content of PAH in articles and toys

03.07.2017 | The ECHA website is a new call for submission of comments and evidence on the PAH content listed in REACH item 50 of Annex XVII on articles and toys.

The new amendment to Regulation No. 10/2011 (PIM regulation) on plastic materials and articles intended to come into contact with food

31.05.2017 | Commission Regulation No. (EU) 2017/752 amends and corrects the PIM regulation on plastic materials and articles intended to come into contact with fo ...

Public consultation on the rules of the producer's liability for damage caused by a defective product

10.04.2017 | The European Commission has launched on its website a public consultation on the rules of the producer's liability for damage caused by a defective pr ...

Medical devices - Quality management systems

07.12.2016 | Standard for Medical devices - Quality management systems - Requirements for regulatory purposes, in December 2016.

 
Newsletter
CAPTCHA Image
 
Home > Featured Articles > MakerBot Labs - Become a creative developer!
MakerBot Labs - Become a creative developer!
 
 
MakerBot Labs - Become a creative developer!

MakerBot Labs - Become a creative developer!

MakerBot Labs is an experimental platform for engineers and developers who create, customize and collaborate on MakerBot's 3D printing solutions.

Vznikla díky zpětné vazbě od pokročilých uživatelů služby MakerBot, kteří chtějí využít svého inovačního potenciálu a rozšiřovat své zkušenosti s procesy 3D tisku. MCAE Systems jako distributor řešení MakerBot pro český a slovenský trh přináší tuto možnost i lokálním nadšencům.

MakerBot Labs nabízí svobodu experimentování s pokročilými funkcemi 3D tisku i s různými materiály. Umožňuje silné testovací prostředí pro posunutí hranic 3D tisku, současně však s volbou kdykoliv z tohoto prostředí odejít. Získejte tvůrčí volnost pro své experimenty a inovace!

MakerBot Labs Experimental Extruder  
   

Experimentální extruder

Experimentální extruder „MakerBot Labs Experimental Extruder“ je určen pro pokročilého uživatele, který chce na své 3D tiskárně MakerBot posunout limity až za hranice možností. Extruder je kompatibilní se všemi 3D tiskárnami MakerBot 5. generace a novějšími, a je dodáván v sadě se 4 různými tryskami. Produkt umožňuje uživateli experimentovat s různými materiály a nastavením. Jednou z velmi zajímavých funkcí bude testovací mód s 0,8mm tryskou, která je experimentální a bude dodávána bez jakékoliv záruky. Také technická podpora bude poskytována pouze přes komunitu MakerBot Labs.

MakerBot Labs Experimental Extruder  
   

Konstruovaný pro experimenty

Upraveným tepelným jádrem a bezpečnější tepelnou bariérovou trubicí byl experimentální extruder přepracován tak, aby byla usnadněna výměna trysek. Navíc je možné si stáhnout data a vytisknout speciální přípravek (Experimentální extruder Jig), který zajišťuje stabilnější uchycení extruderu.


Kreativní flexibilita s širokou škálou materiálů

Díky výměnným tryskám a volnému přístupu k vlastním tiskovým profilům jsou posouvány hranice 3D tisku MakerBot a nadšenci mají volnou ruku pro všechny své experimenty.

MakerBot Labs Experimental Extruder  
   

Rychlostní závod

Členové MakerBot Labs mohou tisknout se stávajícími PLA materiály na dodaných tryskách s velkým průměrem a výrazně tím zkrátí celkový čas tisku až o 75%.


Experimenty s materiály

Je možné zkoušet materiály, které jsou dostupné pro komunitu MakerBot Labs nebo experimentovat s vlastním materiálem.

MakerBot Labs Experimental Extruder  
   

Dostupné materiály:

colorFabb® bronzeFill
colorFabb® copperFill
colorFabb® corkFill
colorFabb® woodFill

Výrobci filamentů, kteří se chtějí stát partnerem společnosti MakerBot Labs, mohou kontaktovat MakerBot na adrese labs@makerbot.com.


Možnost volby přechodu z ostré verze na testovací

Smart Extruder+ lze snadno vyměnit za Experimentální extruder a tím rozšířit možnosti pro realizaci vlastních nápadů.

MakerBot Labs Experimental Extruder  
   

Uložení a sdílení profilů 3D tisku

Pomocí experimentálního extruderu a dalšího hardwaru MakerBot Labs lze získat přístup k pokročilému nastavení tisku. Jakmile členové Makerbot Labs objeví nejvhodnější nastavení pro zvolený materiál, uloží vlastní profil materiálu a mohou jej sdílet s celou komunitou MakerBot Labs Thingiverse.


Výběr oblíbených tiskových profilů

Výběr, spolupráce, diskuze i stahování. MakerBot Labs Thingiverse je komunita otevřená diskusím o profilech tisku z různých materiálů, o softwarových rozhraních API i hardwarovém nastavení.


Více informací naleznete na www.mcae.cz.

14.11.2017
autor: MCAE Systems, s.r.o.
 
 
 
 
 
Recommend article Print article Back
 
 

Back


 
Latest ads

Buy | Regrind ABS and PS wihte
22.11.2017

 
 
 
 

Sale | PPC regranulate
20.11.2017

 
 

Buy | Regrind ABS natur
20.11.2017

 
 
 

Sale | ABS black regrind
17.11.2017

 
 

Sale | ABS grey regrind
17.11.2017

 
 

Sale | GRIVORY regrind grey
17.11.2017

 
 
 
Exhibitions
DMP 2017

28.11.2017 | 18th China International Mould, Metalworking, Plastics, Packaging & Rubber Exhibition.

Plast Eurasia 2017

06.12.2017 | 27. international Istanbul plastics industry fair

FESPA Eurasia 2017

07.12.2017 | FESPA Eurasia is the leading event in the Eurasian region, covering screen and digital wide format, textile printing, garment decoration and signage.

Arabiamold

11.12.2017 | Arabiamold is the only event of its kind in Middle East catering to Mould, Die & Tool industry.

PLASTIVISION ARABIA

11.12.2017 | Plastivision Arabia plastics trade fair for plastics, printing and packaging.

Erbil 5P

14.12.2017 | Platform serving plastics, petrochemicals, printing, packaging and paper eager markets of Iraq and its emerging neighboring states all-at-a -time.

Plastics Vietnam 2018

10.01.2018 | International plastic exhibition.

EcoWASTE 2018

15.01.2018 | EcoWASTE is a new international platform that brings together leading local and international professionals from the recycling sector in the Middle East.